2016 Stinger Half Marathon Results

Steyning Stinger Half Marathon 2016

Result

 

Pos. Time Number First Name Surname Gen. Gen.

Pos.

Club
1 1:40:11 373 Andrew Brown M 1
2 1:42:07 375 Steve Wigmore M 2 HORSHAM JOGGERS
3 1:44:16 360 Joel Eaton M 3
4 1:45:18 418 Daniel Saunders M 4
5 1:47:30 372 David Maher M 5 TRAFFORD AC
6 1:47:40 488 Daniel Ransom M 6
7 1:47:47 573 Andrew Monkton M 7
8 1:48:24 567 Roger Taylor M 8 EAST GRINSTEAD TRIATHLON CLUB
9 1:48:42 402 Kevin Meegan M 9
10 1:48:56 565 Peter Cay M 10
11 1:49:19 357 Lee Oxley M 11 STEYNING AC
12 1:50:42 482 Christopher Burgin M 12
13 1:51:01 366 James Walker M 13
14 1:51:21 410 Helen Antram F 1 SANDHURST JOGGERS
15 1:51:22 367 James Danvers M 14
16 1:51:29 546 Colin Chambers M 15 MID SUSSEX TRIATHLON CLUB
17 1:51:34 531 Jon Brookes M 16
18 1:51:56 379 Shane Bridgman M 17 STEYNING AC
19 1:52:19 468 Peps McCrea M 18
20 1:52:20 563 Greg Lones M 19
21 1:52:53 551 Gary Woolven M 20 BURGESS HILL RUNNERS
22 1:53:21 478 Stuart Baker M 21
23 1:53:33 374 Paul Atkinson M 22 TUFF FITTY TRI CLUB
24 1:54:57 396 Jason Bird M 23 STEYNING AC
25 1:55:19 377 John Sutton M 24
26 1:56:08 363 Steve Light M 25 HORSHAM JOGGERS
27 1:56:28 481 Ian Sillett M 26
28 1:56:28 545 Robert Hoodless M 27 MID SUSSEX TRI CLUB
29 1:57:51 378 Rich Howorth M 28
30 1:58:50 407 Alistair Huggett M 29
31 1:59:08 591 Thomas Lees M 30
32 1:59:08 590 Stephan Trabucatti M 31
33 1:59:21 434 Nicholas Murray M 32 WORTHING HARRIERS
34 1:59:49 501 Michael Martin M 33
35 2:00:18 463 Anthony Young M 34
36 2:01:16 401 Laura Starmer F 2 HORSHAM AMPHIBIANS TRIATHLON
37 2:01:32 423 Rupert Corney M 35
38 2:01:49 420 Alex Slack M 36
39 2:02:24 392 Ricky Andrews M 37
40 2:02:24 390 Simon Murie M 38
41 2:03:13 500 Patrick Middleton M 39
42 2:03:32 416 Malcolm Dare M 40
43 2:03:38 509 Steven Bird M 41 BURGESS HILL RUNNERS
44 2:03:38 539 James Sorbie M 42 BURGESS HILL RUNNERS
45 2:03:52 516 Nick Hutcheson M 43
46 2:04:06 496 Jamie Meeking M 44
47 2:04:18 464 Yvette Wrapson F 3 HORSH. AMPHIBIANS TRIATHLON CLUB
48 2:04:22 458 David Watkins M 45
49 2:04:33 413 Tom Cowin M 46
50 2:04:43 459 Martyn Haddock M 47
51 2:06:03 505 Mark Plows M 48
52 2:06:10 483 Dan Shephard M 49
53 2:06:11 498 Benjamin Jones M 50
54 2:07:17 389 Tim George M 51
55 2:07:23 443 Alex Murphy M 52
56 2:07:29 406 Trevor Symes M 53 BURGESS HILL RUNNERS
57 2:07:45 444 Kerry Gibson F 4
58 2:08:13 502 Gary Lee M 54
59 2:08:18 544 Rachel Baker F 5 MID SUSSEX TRI CLUB
60 2:08:19 395 Serdin Sim M 55 WORTHING AND DISTRICT HARRIERS
61 2:08:28 384 Alan Wilkinson M 56
62 2:08:33 552 Andy Sayers M 57 BURGESS HILL RUNNERS
63 2:08:54 391 Daniel George M 58
64 2:08:56 493 David Slater M 59
65 2:09:11 504 Karl Gildersleve M 60
66 2:09:55 421 Claire Rank F 6 BRIGHTON & HOVE AC
67 2:10:21 141 Richard Addy M 61
68 2:11:02 385 Alasdair Flint M 62
69 2:11:20 583 Matthias Markus Hoffmann M 63
70 2:11:20 586 Arne Wendler M 64
71 2:11:21 428 Russell Deen M 65
72 2:11:21 511 Neil McLennan M 66 LINGFIELD
73 2:11:58 362 Susy Cootes F 7
74 2:11:58 439 Brett Dewoody M 67
75 2:12:19 470 Ed Sanders M 68
76 2:12:28 108 Simon Thompson M 69 BURGESS HILL RUNNERS
77 2:12:42 417 Sean Whittaker M 70
78 2:13:20 41 William Farr M 71
79 2:13:37 435 Felix Jakens M 72
80 2:13:38 376 Anthony Bunker M 73
81 2:13:40 409 Helen Rollinson F 8
82 2:13:55 465 Liz Cooper F 9 FITTLEWORTH FLYERS
83 2:14:42 408 Kevin Murphy M 74 DULWICH RUNNERS
84 2:14:44 436 Stephen Seymour M 75
85 2:14:45 361 Natasha Swan F 10 SEAFORD STRIDERS
86 2:14:56 382 Stefan Sykes M 76
87 2:15:13 480 Gina Sweeting F 11
88 2:15:14 585 Mike Schabauer M 77
89 2:15:17 506 Kevin Landells M 78
90 2:15:17 507 Russell Whitt M 79
91 2:15:20 449 Paul Mattocks M 80
92 2:16:01 568 Mark Tyler M 81 STEYNING AC
93 2:16:33 549 Benny Coxhill M 82 BURGESS HILL RUNNERS
94 2:17:10 364 David Hayes M 83
95 2:17:35 536 Debbie Saint F 12 BURGESS HILL RUNNERS
96 2:17:47 358 Mark Jennings M 84 CHICHESTER RUNNERS
97 2:17:55 447 Hilary Scott F 13
98 2:17:59 404 John Nicholls M 85
99 2:17:59 403 Alex Nicholls M 86
100 2:18:06 569 Bryan Lynch M 87
101 2:18:08 550 Emma Buckland F 14 BURGESS HILL RUNNERS
102 2:18:23 580 Peter Robinson M 88 FITTLEWORTH FLYERS
103 2:18:24 477 John Kirk M 89 FITTLEWORTH FLYERS
104 2:18:50 448 Michael Elms M 90 HEATHFIELD ROAD RUNNERS
105 2:19:02 499 Tim Ellis M 91 LANCING EAGLES
106 2:19:51 424 Katie Allison F 15
107 2:19:52 388 Russell Banks M 92
108 2:20:18 442 Charley Crocker F 16 HORSHAM JOGGERS
109 2:20:32 398 John Halsall M 93
110 2:21:06 393 Ben Aiton M 94 STEYNING AC
111 2:21:23 510 Brian Mason M 95 STEYNING AC
112 2:21:23 561 Trevor Webb M 96 LINGFIELD
113 2:21:33 441 Jeremy Kite M 97 OXTED RUNNERS
114 2:21:35 386 Clive Steffen M 98
115 2:21:51 520 Lee Crow M 99 BURGESS HILL RUNNERS
116 2:21:54 566 Kate Custis F 17 ORPINGTON ROAD RUNNERS
117 2:22:19 431 Simonetta D’arienzo-Cole F 18 SOUTH DOWNS RUN CLUB
118 2:22:26 596 David King M 100
119 2:22:41 383 Nicola Sykes F 19
120 2:23:20 519 Andrew Gasson M 101 BURGESS HILL RUNNERS
121 2:23:39 490 Daniel Jewitt M 102
122 2:24:24 535 Sheri Halfacree F 20 RUNNERS
123 2:24:28 426 Nicola Hunt F 21 WORTHING STRIDERS
124 2:24:34 503 Alan Fry M 103 BURGESS HILL RUNNERS
125 2:24:34 513 Catherine Kempton F 22 BURGESS HILL RUNNERS
126 2:24:34 514 Jason Wadey M 104 BURGESS HILL RUNNERS
127 2:24:44 497 Lesley Hockley F 23
128 2:24:49 181 Jamie Marshall M 105
129 2:25:00 414 Guy Stephens M 106 FELL RUNNERS ASSOCIATION
130 2:25:20 494 Robert Loveridge M 107 LANCING EAGLES
131 2:25:22 533 Linda Cooper F 24 ARUNNERS
132 2:25:53 589 Bob Empson M 108 BARNES RUNNERS
133 2:25:57 534 Damon Block M 109 A RUNNERS RUNNING CLUB
134 2:26:38 556 David Alan Gardner M 110
135 2:27:28 595 Emma Bamford F 25
136 2:28:26 381 Richard Gray M 111 LANCING EAGLES
137 2:28:28 399 Grit Eckert F 26
138 2:28:30 445 Grace Brotherston F 27
139 2:28:49 562 Andy Henry M 112
140 2:29:11 365 Jeannie Boyle F 28
141 2:29:29 419 Stephanie Turley F 29
142 2:29:29 457 Alex Watson M 113
143 2:29:38 440 Malcolm Sheward M 114 ARUNNERS
144 2:30:15 456 Felicity Paton F 30 BOGNOR REGIS TONE ZONE RUNNERS
145 2:30:15 461 Lindsay Probets F 31
146 2:31:00 479 Robin Wilson M 115
147 2:31:18 462 Kaye Whiting F 32
148 2:31:40 559 Oliver Keene M 116 BURNHAM JOGGERS
149 2:32:17 400 Kevin Irvine M 117 DORKING AND MOLE VALLEY AC
150 2:33:21 387 Dave Macadam M 118
151 2:33:23 495 Michael Curtis M 119
152 2:33:34 515 Marion Hemsworth F 33 HAYWARDS HEATH HARRIERS
153 2:33:46 560 John Fenwick M 120 BLACKHEATH&BROMLEY HARRIERS
154 2:34:53 492 Gregory Engelbrecht M 121
155 2:34:53 491 Pete Taylor M 122
156 2:34:54 489 Jane Gant F 34 100 MARATHON CLUB
157 2:35:02 370 Clodagh Warde F 35
158 2:35:35 508 Duncan Blackburn M 123 HENFIELD JOGGERS
159 2:35:42 433 Carolin Till F 36 ARUNNERS RC
160 2:36:46 564 Fleur Cay F 37
161 2:36:58 582 Dr. Antje Maas F 38
162 2:37:16 557 Daniel Belton M 124 BURGESS HILL RUNNERS
163 2:37:18 558 Clare Payne F 39 BURGESS HILL RUNNERS
164 2:37:31 394 Henry Salmon M 125
165 2:37:34 532 Kim Meadows F 40 RUN BRIGHTON
166 2:38:34 415 Harriet Kingsford F 41
167 2:39:19 529 Neil Collard M 126
168 2:39:41 397 Nicholas Salmon M 127
169 2:40:01 427 Neil Sutcliffe M 128
170 2:40:24 422 Laura-Jayne Hazzard F 42
171 2:41:06 527 Michelle Fraser F 43
172 2:42:01 581 Fiona Clifton F 44 HORSHAM JOGGERS
173 2:42:01 412 Ian Parsons F 45 ARENA 80
174 2:42:01 380 Michelle Shepherd F 46
175 2:42:20 587 Luisa Ott F 47
176 2:42:33 571 Hete Harvey F 48
177 2:42:33 570 James Healy-Andrews M 129
178 2:42:42 405 Peter Cordiner M 130
179 2:42:46 471 Steve Wetheridge M 131
180 2:42:46 472 Rachel Wetheridge F 49
181 2:42:49 429 Peter Nottage M 132
182 2:43:36 522 Linda Russell F 50 BURGESS HILL RUNNERS
183 2:43:36 540 Gary Foley M 133 BURGESS HILL
184 2:43:56 174 Danielle Kaelin F 51 HENFIELD JOGGERS
185 2:44:53 517 Fiona Day F 52 EAST LONDON RUNNERS
186 2:44:55 518 Kieran Brown M 134 EAST LONDON RUNNERS
187 2:44:56 446 Ken Brotherston M 135
188 2:45:08 554 Mark Potter M 136 LEGAL & GENERAL ATHLETICS CLUB
189 2:46:03 512 Philippe Ecaille M 137 BURGESS HILL RUNNERS
190 2:46:04 521 Karen Harvey F 53 BURGESS HILL RUNNERS
191 2:47:10 528 Judith Bazeley F 54 TONE ZONE
192 2:47:14 467 Lyn Hunt F 55 FITTLEWORTH FLYERS
193 2:47:48 594 Lisa Freeman F 56
194 2:47:59 455 Christy Lowe F 57
195 2:47:59 454 Gabrielle Tofts F 58
196 2:48:02 453 Christopher Tofts M 138
197 2:48:51 542 Jade Fish F 59 BOGNOR REGIS TONE ZONE
198 2:48:52 371 Mags Newton F 60 STEYNING AC
199 2:49:22 438 Helen Crunden F 61 ARUNNERS
200 2:49:36 411 Vicky Cowin F 62
201 2:49:41 48 Deborah Allen F 63 LINGFIELD RC
202 2:51:16 526 Kjell Berglund M 139 BURGESS HILL RUNNERS
203 2:51:16 525 Gill Berglund F 64 BURGESS HILL RUNNERS
204 2:53:01 466 Anne Jones F 65 Steyning AC
205 2:53:36 593 Kerry Easton 66
206 2:53:37 592 Gareth Easton M 140
207 2:54:02 584 Reinhard Bury M 141
208 2:54:57 555 Rebecca Tupper F 67
209 2:55:04 450 Jonathan Ford Dunn M 142 TRURO RC
210 2:55:16 158 Maria Pali F 68 100 MARATHON CLUB
211 2:58:32 460 Melvin Trundley M 143 Collingwood AC
212 2:59:30 597 Carmel Dunmall F 69 WADHURST RUNNERS
213 3:00:13 432 Yvonne Heath F 70
214 3:01:43 90 Nick Woolven M 144
215 3:02:58 425 Natasha Palmer F 71
216 3:03:52 437 Judi Bond F 72 ARUNNERS RC
217 3:05:05 430 Lisa Quinney F 73
218 3:05:26 572 Colin Nunn M 145
219 3:08:47 476 Jane Kirk F 74 FITTLEWORTH FLYERS
220 3:09:18 548 Helen Pratt F 75 BURGESS HILL RUNNERS
221 3:09:18 541 Hannah Watkins F 76 BURGESS HILL RUNNERS
222 3:15:16 359 Megan Trotman F 77
223 3:18:06 112 Stuart Smith M 146 LITTLEDOWN HARRIERS
224 3:22:38 368 Claire Ridley F 78
225 3:22:54 575 Paula Ridley F 79 BURGESS HILL RUNNERS
226 3:22:54 574 Richard Ridley M 147
227 3:24:10 72 Melanie Ross F 80 COLLINGWOOD AC/100 MARATHON CLUB
228 3:25:35 538 Theresa Chalk F 81 BURGESS HILL RUNNERS
229 3:25:37 537 Malcolm Slater M 148 BURGESS HIL RUNNERS
230 3:34:25 369 Jo Howley F 82
231 3:36:38 70 Daniel De Belder M 149 SERPENTINE
232 3:44:07 576 David Hatton M 150
233 3:44:11 588 Rhoda Hatton F 83
234 3:44:15 599 Cherry Neate F 84 STEYNING AC
235 3:47:52 547 Jennifer Nicoll F 85 BURGESS HILL RUNNERS
236 3:59:39 578 Nicola Bean F 86
237 4:00:03 579 Filipa Barnes F 87
238 4:00:07 577 Jean Bean F 88
239 4:04:11 485 Lauren Parry F 89 Arunners
240 4:04:12 486 Ginette Hobbs F 90 ARUNNERS
241 4:04:15 487 Heather Clanfield F 91 ARUNNERS
242 4:04:18 484 Janice Dunlop F 92 ARUNNERS
243 4:23:54 598 Clare Peake F 93
244 4:29:32 474 Keith Paddock M 151
245 4:29:32 469 Vicky Paddock F 94
246 4:34:48 475 Deidre Paddock F 95
247 4:34:48 473 Linda Richmond F 96
248 5:06:00 524 Kerry Backshell F 97
249 5:06:05 523 Antonia Price F 98
250 5:18:47 452 Mike Kemp-Smith M 152
251 5:18:47 451 Linda Kemp-Smith F 99
HAMILTON – Broadway Direct Lottery Hamiltonmusicaltickets.top Billy Joel tour dates at billyjoeltourtickets.top Wicked Broadway Tickets available at http://wickedthemusicaltickets.top Luke Bryan – Kill The Lights TourLukebryantour.top